sobota, 30 sierpnia 2014

Chomik chiński

Cześć! Zrobiłam nową zakładkę jak chcecie możecie zajrzeć i dowiedzieć się czegoś więcej o mnie :) A teraz przejdźmy do tematu postu.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Chomik chiński zamieszkuje Mongolię i północne Chiny; środowisko życia stanowią skaliste równiny i stepy[1].

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Chomik chiński ma wiele cech wspólnych z chomikiem syryjskim. Cała sylwetka oraz sposób poruszania się są u obu gatunków bardzo podobne. Chomik chiński mierzy 8-12 cm (dla porównania u chomika syryjskiego jest to 15-18 cm), w tym na ogon przypadają 2-3 cm[1]. Masa ciała wynosi 30-35 gram. Samce większe od samic[2]. Posiada długą czarną pręgę, biegnącą wzdłuż grzbietu. Ciało chomika chińskiego, w przeciwieństwie do innych chomików karłowatych, jest walcowate. Jak każdy chomik ma krótkie, silne i przystosowane do długich biegów łapy. Przednie mają 4 wykształcone palce i zredukowany kciuk, tylne mają 5 palców. Łapy są nieowłosione. Chomik ten ma najdłuższy ogon ze wszystkich chomików, który pomaga zwierzęciu we wspinaniu się[3]. Ogon jest również nieowłosiony. U chomików karłowatych gruczoł zapachowy położony jest pośrodku brzucha. Chomiki mają duże wypukłe oczy, charakterystyczne dla zwierząt aktywnych nocą, choć chomik chiński bywa aktywny także w godzinach dziennych.

Rozród[edytuj | edytuj kod]

Przeciętna wielkość miotu wynosi 4 młode. Uzyskują dojrzałość płciową po 90 dniach i rozmnażają się do ukończenia 12-15 miesięcy[4].
Długość ciąży wynosi 18-21 dni[5]. Przez kilka dni po urodzeniu samica będzie przepędzać samca z gniazda[6]. Młode przestają pić mleko matki w wieku około 21 dni[4].
Osobniki młode zaczynają pokrywać się sierścią po 5 dniach od urodzenia. Po 14 dniach są już w pełni owłosione; wtedy też są w stanie pożywiać się i pić samodzielnie. W wieku 8 tygodni można już pewnie odróżnić samca od samicy[7].
Chomik chiński osiąga wiek 2,5–3 lat[8].

Przypisy

  1. ↑ Skocz do:1,0 1,1 Sarah Wolfensohn & Maggie Lloyd: Handbook of Laboratory Animal Management and Welfare. John Wiley & Sons, 2013. ISBN 9781118478240.
  2. Skocz do góry Mark A. Mitchell, Thomas N. Tully: Manual of Exotic Pet Practice. Elsevier Health Sciences, 2009. ISBN 9781416001195.
  3. Skocz do góry Chinese Hamsters. Junior Breeder and Exhibitor of Chinese and Roborovski Hamster. [dostęp 30 lipca 2013].
  4. ↑ Skocz do:4,0 4,1 John E. Harkness, Patricia V. Turner, Susan Vande Woude & Colette L
Źródło : http://pl.wikipedia.org/wiki/Chomik_chi%C5%84ski

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :) Miło mi, że chcesz wyrazić swoją opinię na ten temat.

Obsługiwane przez usługę Blogger.

© Świat chomika, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena